Greynest: quality not quantity

Wilczarze są naszą pasją, są radością dla oczu i balsamem dla duszy.

Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption

Paraliż szczenięcy(FCE)

Co to jest FCE?

Zator materiałem z krążka międzykręgowego = FCE (Fibrocartilaginous Emboli” inaczej paraliż szczenięcy lub syndrom powłóczenia tylnymi nogami. Pierwszy raz opisano FCE u psów w 1973 roku.U większości ras choroba pojawia się w wieku pomiędzy 3-7 rokiem życia.

U wilczarzy charakterystyczne jest występowanie FCE u szczeniąt- pomiędzy 6-16 tygodniem życia.

Wyobraź sobie swojego szczeniaczka wilczarza  radośnie bawiącego się i biegającego za piłeczką, nagle chwiejącego się na nogach,  przewracającego się i nie mogącego wstać o własnych siłach..  Postawiony- nie może utrzymać się na własnych nogach.  Bywa też, że szczeniak budzi się ze snu sparaliżowany. Szybkie obejrzenie psa nie pokaże żadnych uszkodzeń. Zazwyczaj szczeniak nie odczuwa bólu- obecność bolesności przemawia raczej za inną przyczyną niż FCE. Ból może być natychmiastowy i następnie całkiem ustępuje. Pojawia się natomiast niedowład lub paraliż.

Żeby zrozumieć FCE trzeba sięgnąć do anatomii.Kręgosłup składa się z wielu małych kręgów połączonych ze sobą specjalnymi krążkami międzykręgowymi.Krążki te zapewniają elastyczność kręgosłupa. Są rodzajem poduszek pomiędzy kręgami. Są kształtu owalnegoi wewnątrz są wypełnione galaretowatą masą, co pozwala absorbować wstrząsy. Ta galaretowata zawartość zwana jest jądrem miażdżystym i to ono bywa materiałem powodującym zator w FCE.Kręgosłup jest odżywiany przez naczynia krwionośne .W przypadku FCE , materiał z jądra miażdżystego w jakiś  sposób(?- uszkodzenia kolageny i więzadeł przez boreliozę?, stan zapalny i uszkodzenia naczyń w przebiegu Bartonellozy?..itd) dostaje się do naczyń krwionośnych powodując zator. Dotknięty  strefą zatoru obszar kręgosłupa obumiera .Proces jest bezbolesny a powrót do pełnej funkcji-rzadki. 

Co to jest zator?

Blokada światła naczynia przez  ciało stałe lub powietrze.Konsekwencją zatoru jest niedokrwienie odcinka zaopatrywanego przez dane naczynie krwionośne. 

Dlaczego pojawia się zator materiałem z krążka międzykręgowego?

- w wyniku urazu ?

-z powodu obecności przetrwałych płodowych naczyń krążka i przepukliny materiału z krążka do tych naczyń ? ( prawdopodobna przyczyna u młodych szczeniąt)

-z powodu powstania nowych naczyń w krążku  po procesie zapalnym? ( bardziej wydaje się możliwe u starszych psów)

-przedostanie się materiału zatorowego do systemu żylnego a następnie do naczyń  krwionośnych ?

Wciąż jesteśmy na etapie pytań…Rozważany jest związek schorzenia ze szczepieniami.(?) Ale spotyka się FCE także u szczeniąt nie szczepionych. 

Częstość występowania

Trudna do oceny u wilczarzy.Pernille Monberg w artykule na swojej stronie o FCE wspomina o wiadomych jej 5-20 przypadkach rocznie.  

FCE u  psów

FCE może dotyczyć każdego psa ale  połowa chorych na FCE to psy ras olbrzymich.Rasy takie jak Basset, Jamnik maja małą skłonność do FCE –ze względu na tendencje do wapnienia materiału w dysku. Większość chorych na FCE to młode psy, pomiędzy 3-6 rokiem życia.Doniesienia naukowe mówią o urazie  bądź  uszkodzeniu powysiłkowym u  61% psów., co poprzedza wystąpienie FCE.Zator może powodować obustronne ale niesymetryczne  uszkodzenia obu tylnych kończyn. 

Co będzie z moim psem?

To zależy na ile został uszkodzony kręgosłup i jego funkcje. Największe spustoszenie dokonuje się w ciągu pierwszych 24 godzin- potem proces nie postępuje dalej.Uszkodzenia mogą ustąpić-74% psów, lub nie.Największych pozytywnych zmian spodziewamy się jeszcze w ciągu 2 tygodni po pojawieniu się choroby.Wiele psów zostaje sparaliżowanych.Wiele psów ma osłabiona funkcje tylnych kończyn. 

Typowy pacjent wilczarz - szczeniak pomiędzy 6-16 tygodniem życiaSzczenięta dotknięte FCE to najczęściej największe, najbardziej aktywne, bardzo pojętne szczeniaki , odważne i śmiałe; zwykle z najdłuższymi i najlepiej kątowanymi kończynami.Większość chorych szczeniąt zachowuje kontrolę pęcherza moczowego . 

Jak możemy rozpoznać FCE?

Nagły  początek jest typowy dla FCE.Paraliż nagły i rozwijający się  w ciągu 24 godzin.Nasilanie się objawów po tym czasie rokuje źle.Jednostronne uszkodzenia rokują lepiej.

Rozpoznanie jest stawiane na podstawie WYKLUCZENIA innych niż FCE przyczyn.Potwierdzenie diagnozy tylko pośmiertnym badaniem mikroskopowym.Dobrą metoda diagnostyczną jest rezonans magnetyczny. Nie zawsze i nie od razu dostępny. Mielogram ( badanie z podaniem kontrastu) nie jest  polecany jako  obciążające badanie dla wilczarza.Notuje się zgony wilczarzy po podaniu kontrastu. 

Szczeniak powinien być natychmiast zbadany neurologicznie !!! Wszystkie schorzenia kręgosłupa-urazy czy tez FCE wymagają natychmiastowej pomocy! 

Leczenie

Podanie sterydu w ciągu 24 godzin jest fundamentalną sprawą.Standartowo podaje się  Metylprednizolon w dawce 30mg/kg masy ciała dożylnie, kontynuując podawanie przez kolejne dni.

Im wcześniej włączone leczenie –tym lepsze prognozy.Najlepiej by leczenie rozpocząć w ciągu pierwszych 6 godzin od pojawienia się objawów.W przypadku obecności cech urazu-obrzęk, zaczerwienienie itd., leczenie jest takie samo jak powyżej.Jeśli podejrzenia idą w kierunku: zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenia Neospora , Toksoplazmozy- na pewno zostanie włączony antybiotyk. 

Postępowanie z chorym szczeniakiem

Intensywna opieka przez pierwsze 10 dni. Konieczny spokój, dobre odżywianie .Szczeniak powinien mieć zapewnione miękkie posłanie i ograniczenie ruchu.Jeśli szczeniak jest w stanie trochę się poruszać- podłożenie ręcznika pod tułów pomaga w jego przenoszeniu w celu wypróżnienia. Należy zmieniać bok, na którym leży szczeniak co kilka godzin by uniknąć odleżyn oraz zapalenia płuc. 

Rekonwalescencja

Wskazane ćwiczenia w ciepłej wodzie.Akupunktura, Chiropraktyka, masaże, ziołolecznictwo: Arnika, zioła chińskie. 

Prognoza

Brak poprawy w ciągu kolejnych dni, zwłaszcza w ciągu dwóch tygodni, rokuje źle.Pojawianie się wstępującego porażenia –rokuje źle.Większość dotkniętych szczeniąt wilczarza wraca do dość dobrej sprawności ( 75%) pozwalającej na normalne , bezbolesne funkcjonowanie z niewielka opieką.Niektóre powracają do pełnej sprawności. 

Czy choroba jest uwarunkowana dziedzicznie?

Ogólnie mówi się, że NIE.Własne obserwacje niektórych hodowców ( Wolfhouse) wskazują na obecność wspólnych przodków u dotkniętych FCE szczeniąt. 

Co możemy robić?

Bez gromadzenia danych –  nie można pokusić się o wnioski.Anne Janis gromadzi także informacje o FCE  (email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).Trudność">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).

Trudność polega na niemożności postawienia bezwzględnie pewnej diagnozy.Tym niemniej warto kontaktować się i udostępniać dane.Ważne jest pozytywne wsparcie dla tych hodowców i  właścicieli, którzy mają odwagę dzielić się  informacjami dotyczącymi schorzeń wilczarzy. 

Interesujące artykuły:

http://www.marvistavet.com/html/body_fibrocartilaginous_embolism.html

http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1852590

http://www.petplace.com/dogs/fibrocartilaginous-embolic-myelopathy-fce/page1.aspx

http://www.iwfoundation.org/articles_detail.html?item_id=37&year=2011